Novinky

Mladému mužovi, ktorý po páde zostal v bdelej kóme, Nadácia AGEL prispela na terapie sumou 1500 eur

Mal len 27 rokov, keď sa jeho život z minúty na minútu obrátil na ruby. Reč je o Bánovčanovi Miroslavovi Jamrichovi, ktorý si pri páde udrel hlavu tak nešťastne, že prišiel o 70 % lebky a zostal v bdelej kóme. Príbeh dojal aj vedenie Nadácie AGEL, ktorá na jeho rehabilitácie prispela sumou 1500 eur.

„Môj brat Mirko  bol odjakživa kopec srandy, vtipálek, ale aj veľký pomocník každému, kto to potreboval. Je to môj malý veľký brat,“ začína svoje rozprávanie Mirka Jamrichová. Do 4. januára 2021 si dnes 28-ročný Bánovčan žil svoj sen, bol šťastný po boku svojej rodiny, stavali si domček. Jeho život sa obrátil naruby, keď cestou po výsledky antigénových spadol a hlavu si udrel o hranu obrubníka. Keď sa snažil postaviť, buchol si to isté miesto ešte niekoľkokrát a začal sa triasť. „RZP ho urgentne previezla do trenčianskej do nemocnice, kde mu po CT diagnostikovali prasknutú lebku a masívne krvácanie do mozgu. Nasledoval letecký transport do Martina na neurochirurgickú kliniku a hneď v ten deň ho aj operovali. Odobrali mu pravú časť lebky za uchom aj s poraneným miestom. Na ďalší deň zase urgentná operácia s odstránením veľkej časti lebky, teda momentálne Mirko nemá asi 70 % lebky,“ spomína so slzami v očiach sestra Mirka. Po štyroch dňoch ho z Martina v umelom spánku na umelej pľúcnej ventilácii previezli na OAMIS v Partizánskom. „Trvalo to dlho, ale vďaka ich starostlivosti sa z tohto stavu Mirko začal pekne dostávať. Napriek tomu, aké boli prognózy a diagnózy, sa prebral z bezvedomia. Jeho stav sa však náhle rapídne zhoršil a upadol do bdelej kómy. Bol prevezený do Nemocnice AGEL Bánovce, kde sa o neho na internom oddelení od ošetrovateliek až po pani primárku dlhé týždne všetci starali ako v bavlnke.“

Smutný osud mladého chlapca, ktorého cesta za zdravím bude ešte dlhá a náročná, sa dotkol nielen personálu nemocnice, ale aj vedenia Nadácie AGEL. „Návrh na splnenie sna pre Mirka sme dostali z Nemocnice AGEL Bánovce a hlboko sa nás dotkol. Život sa nám môže zmeniť v priebehu pár sekúnd. Mirko je bojovník a napriek negatívnym prognózam bojuje. Spolu s jeho rodinou majú našu hlbokú úctu a obdiv. Sme o to radšej, že dostávame informáciu o zlepšení zdravotného stavu po rehabilitácii a zlepšení komunikácie s okolím. Mirkovi a celej rodine prajeme veľa pozitívnych impulzov pri ceste za zdravím“ uviedla riaditeľka NADÁCIE AGEL Iveta Chreneková.      

Počas pobytu v ADELI pacient absolvoval manuálnu aj kyslíkovú terapiu, biolampu, logopédiu, kryoterapiu, cvičenia a masáže. „Pobyt Mirkovi veľmi pomohol. Uvoľnili mu stiahnuté svaly, naťahovali šľachy, zlepšila sa ohybnosť rúk aj komunikácia, postupne zapája ďalšie slovíčka a my tipujeme, čo môžu znamenať,“ hovorí s úsmevom sestra Mirka. Teší sa, že vďaka rozhýbaniu ho budú môcť čoskoro posadiť do invalidného vozíka a chodiť s ním na prechádzky, čo dá mozgu opäť nové podnety. „Aby mohol Mirko lepšie komunikovať so svetom, chystáme sa absolvovať terapiu neurofeedback, kde zistíme, ako mu vlastne pracuje mozog a čo všetko môžeme od neho postupne žiadať, čo sa zvládne naučiť. Aktuálne je aj pre odborníkov ťažké zistiť, či je stále v bdelej kóme, alebo ide o poškodenie mozgu, my však vidíme, že s nami začína komunikovať a to je pre nás najväčším hnacím motorom“ dodáva s nádejou v hlase Mirka Jamrichová, ktorá bratovi spolu s maminou venuje všetok svoj čas.

Kontakt pre médiá

Mgr. Eva Peterová, hovorkyňa AGEL SK

Mgr. Eva Peterová
hovorkyňa AGEL SK
hovorca@agel.sk

Kontakt neslúži na objednávanie pacientov na vyšetrenie, očkovanie, testovanie a zasielanie výsledkov vyšetrení.

Kontakty na všetky spoločnosti a zdravotnícke zariadenia Skupiny AGEL nájdete v zozname spločností Skupiny AGEL